Nové funkce GROUPBY a PIVOTBY v Excelu 365

Excel 365 přichází s řadou novinek. Mezi tyto novinky patří funkce pro seskupování hodnot, které představují zajímavou alternativu k tradičním kontingenčním tabulkám. Dnes se podíváme na několik těchto funkcí, včetně bonusové funkce procento. Celou lekci včetně zdrojového souboru najdete v kurzu Excel pro experty.

Funkce GROUPBY

První funkce, kterou si ukážeme, je SESKUPITPODLE angl. GROUPBY. Pro ilustraci použijeme tabulku služebních cest a chceme získat souhrn částek podle jednotlivých zemí. Tuto funkci najdeme v kategorii Vyhledávací a nastavíme parametry, jako jsou buňky s názvy zemí, hodnoty, které chceme spočítat, a samozřejmě i konkrétní funkci pro výpočet (např. suma). Další parametry nám umožňují upřesnit zobrazení nadpisů a celkových součtů.

Funkce PIVOTBY

Druhou novou funkcí je KONTPODLE angl. PIVOTBY, která simuluje chování kontingenční tabulky. Tuto funkci můžeme využít například k zobrazení celkových částek podle zemí a měsíců. Vložíme země do řádkového pole, měsíce do sloupcového pole a částky do hodnot. Nastavíme parametry pro výpočet součtu, skrytí nadpisů a vytvoření celkového součtu na konci řádků.

Obě tyto funkce jsou považovány za přelévající nebo dynamické. Je důležité zajistit dostatečný prostor, aby nedocházelo k chybám přesahu dat.

Funkce PERCENTOF

Na závěr jsme se dotkli ještě funkce PROCENTO angl. PERCENTOF, kterou můžeme použít i samostatně. Tato funkce nám umožňuje snadno vypočítat procentuální podíly jednotlivých hodnot vzhledem k celkovému součtu.

Doufám, že vám tyto nové funkce přinesou užitek. Podělte se v komentářích o své zkušenosti a dejte mi vědět, co byste ještě rádi vyzkoušeli.

Nápověda k funkcím

Napsat komentář