Import z webu do Excelu – nový Web Connector

V dnešní digitální éře, kde data hrají klíčovou roli ve všech odvětvích, je schopnost rychle a efektivně importovat informace z internetu do Excelu pro mnoho profesionálů nepostradatelná. S novým Web Connectorem, který přináší inovativní možnosti do oblíbeného Excelu 365, se tento úkol stává hladkým a intuitivním procesem.

Jak začít s novým Web Connectorem v Excelu?

1. Otevřete Excel a přejděte na kartu “Data“.
2. Vyberte možnost Načíst a transformovat > “Z webu“.

Excel web connector Data
Excel web connector: Data > Načíst a transformovat > Z webu

Tím se otevře dialogové okno, ve kterém můžete zadat webovou adresu, ze které chcete importovat data.

Automatické prohledání a doporučení tabulek

Nový Web Connector v Excelu má schopnost automaticky prohledat zadanou webovou stránku a doporučit relevantní tabulky, které můžete importovat. To šetří váš čas a zajišťuje, že získáte přesně data, která potřebujete.

V příkladu je použita adresa s aktuálními kurzy cizích měn z webu ČNB https://www.cnb.cz/cs/financni-trhy/devizovy-trh/kurzy-devizoveho-trhu/kurzy-devizoveho-trhu/

Excel web connector kurzy ČNB
Excel web connector kurzy ČNB

Web Connector provede analýzu stránky a zobrazí vám seznam tabulek, které můžete importovat. Stačí vybrat požadovanou tabulku a kliknout na tlačítko “Načíst“, a data se automaticky přenesou do vaší Excel tabulky. Pokud chcete výstup dále upravit v Power Query editoru, klikněte na “Transformovat data“.

Vytvoření vlastního importu na základě příkladů

Pokud máte specifické požadavky na data, můžete využít funkci vytvoření vlastního importu na základě příkladů.

1. Vyberte možnost “Přidat tabulku pomocí příkladů“.
2. Z webové stránky zadejte (alespoň 2 řádky) vzorové hodnoty, které chcete extrahovat (např. název a cena výrobku) do sloupců v náhledu.
3. Do nadpisů sloupců zadejte odpovídající popisky.
4. Klikněte na “OK“.

V příkladu je použita adresa s nabídkou kurzů na UmimExcel.cz www.umimexcel.cz/kurzy

Excel web connector pomocí příkladů
Excel web connector pomocí příkladů

Excel vytvoří vzorový import na základě vašich příkladů a automaticky doplní zbytek údajů pro ostatní produkty na stránce. Tímto způsobem můžete rychle a snadno přizpůsobit import dle svých potřeb. Stejně jako v prvním případě pak kliknete na tlačítko “Načíst“, a data se automaticky přenesou do vaší Excel tabulky, nebo dále upravíte v Power Query editoru přes “Transformovat data“.

Závěrem

Nový web connector v Excelu 365 přináší do procesu importu dat z internetu revoluční změny. S automatickým prohledáváním a doporučováním tabulek a schopností vytvářet vlastní import na základě příkladů se stává práce s daty snadnější než kdy předtím. Vyzkoušejte tuto novinku a získejte přesná data, která potřebujete. Importu dat (nejen z internetu) do Excelu se věnujeme v online kurzu Excel pro experty.

Zdroj: Detailní informace o této novince najdete také v oficiální zprávě na webu Microsoftu pro Office Insidery  

Napsat komentář